Otoyol 60

Konu: Hikaye bir barda başlar. Hayatta hep sorular soran ve yanıtlar arayan 23 yaşında genç bir adam olan Neil (James Marsden), her kültürde varolan dilekleri gerçekleştirme mitlerinin Amerikan kültüründe olmadığından yakınır. Buna kulak misafiri olan Grant adlı bir adam (Gary Oldman) bunun doğru olmadığını söyler. Neil in aslında doğum günüdür o gün. Babası oldukça zengindir ancak onun düşünce ve tutkularına önem vermeyen birisidir ve Neil doğum gününde hayallerini gerçekleştirmek için bir dilek tutar. Sonra kendini varolmayan bir kasabaya doğru bilinmeyen bir yola yolculuğa çıkarken bulur. Amacı yol boyunca hayallerine ve reklam panolarında gözüken hayellerinin kadınına erişmektir. 2002 yapımı, oldukça ilgi çekici bir tür fantastik yol filmi.

Bu öyle bir yolculuk ki filmin kahramanının bütün ezberlerini alt üst ediyor. Neal’e aslında olmayan bir yoldan ( 60 numaralı otoyol ) geçerek (aslında tüm olay da bu geçiş sürecidir ) normal hayat eşiğinde farkında olmadığı gerçeklere ulaşacağı bir görev verilir. Yolculuğu sırasında karşılaştığı kişiler ise aslında farkında olmadığı bütünü tamamlayan kahramanlardır.

Öyle bir ilerliyor ki film, bir sonraki karede ne olacağı ve esas oğlanın neyle karşılaşacağı aklınızın ucunun kenarından geçemiyor. Film o kadar dolu ki içinde geçen felsefe ve kuramlar başdöndürücü. Paralel evren, kuantum teorisinin temeli neden-sonuç ilişkisizliği, uygarlığın dünyaya yayılma biçimi, modern toplumun gönüllü kölelerine sunduğu yaşam vs. vs.

Bir önceki yazımız olan Küçük Prens başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.