Sağlıklı Network Kurmayı Başarmak

Son zamanlarda herkes facebook, twitter, instagram, linkedin vb. networking araçlarında yaşar oldu. Network’ümüz yaptığımız işi, dostluklarımızı, dolayısıyla hayatımızı derinden etkiler halde ise bunu neden eskisi gibi yüz yüze yapamıyoruz? Hadi gelin network’ü nasıl sağlıklı hale getirebileceğimize göz atalım. Halkla ilişkiler uzmanı Dilek Cesur şu maddeleri sıralamış.
1- Sosyal sermayeniz var mı? Hangi alandaki kişileri tanımak size bir şeyler kazandırır. Mevcut tanıdığınız kişilerle özel veya iş hayatında hangi kapıları açabilirsiniz. Tüm bunlar için bir aksiyon planı oluşturun.
2- Hedef kitlenize ulaşın: Hedeflediğiniz kişilerle bir araya gelebileceğiniz platformlarda olun. Dernek, sivil toplum örgütleri, mesleki örgütlerinin içinde olmak, kendi işiniz ve ilgi alanlarınızla ilgili seminer ve toplantılara katılmak bu iş için idealdir.
3- İşiniz düşmeden arayın: Sadece hatır sormak için insanları arayın. Karşınızdaki kişiyi hiç bir talebiniz olmadan samimi ve içten bir ilişki kurmak üzere aramak mucizeler yaratabilir.
4- Önce siz destek olun: Bütün bu ortamlarda bir arada olduğunuz kişilere önce siz destek verin. Onlara fayda yaratın. İnsanlar kendileri için bir şeyler yapan kişileri unutmazlar.
5- Daima iletişim için fırsat yaratın: Bir insanla sadece tanışmak yetmez. İlişkinizi canlı tutmalısınız. Çeşitli vesilelerle iletişim ortamı yaratmak da akılda kalmanızı sağlar. Özellikle karşınızdaki kişinin hayatındaki önemli gelişmeleri, başarıları takip etmek ve bu konuda kendisine geri bildirimde bulunmak iletişim için güzel vesilelerdir.
6- Bilgiyi paylaşın: Gazetelerde, dergilerde mesleki yayınları takip edin, seminer ve toplantılara katılıp buralarda öğrendiğiniz yeni bilgileri network’ünüzde aynı konularla ilgilenen kişilerle paylaşın.
7- Kredinizi kolayca harcamayın: Herhangi bir konuda desteğe ihtiyacınız olduğunda doğru kişiyi arayın. Aynı insanı çok sık arayıp karşıdaki kişiyi bıktıracak boyutta ısrarlı bir iletişim kurmayın.
8- İyi haberleri paylaşın: Kendinizle ilgili iyi haberleri, görev değişikliklerini, başarıları vb. bilgileri paylaşarak iletişim için fırsat yaratın.

Gençlerin mutlaka dikkate alması gereken sağlıklı öneriler. Tabi tüm bunları gerçekleştirirken insan olduğumuzu unutmayalım. Sosyal medya veya internet bağımlılığından şikayet etmek yerine, bunun yerine eskiden ne koyduğumuzu hatırlayalım. Geçenlerde bir arkadaşım Facebook Mesenger yanıt vermediği için doğum günümü kutlayamadığını söyledi. Aramak aklına gelmemişti 🙂 Sevdiklerinizi ihmal etmeyin. You tube da, sadece telefonda konuştuğumuz için tanışma fırsatını kaçırabileceğimiz hayat arkadaşımızla ilgili harika bir paylaşım var. Elbette teknoloji hızla ilerliyor ve her gün yeni bir şey çıkıyor. Ama hiçbir telefon yanağınızı anneniz gibi okşayamaz, hiçbir mesaj sevgilinin dudağı kadar sıcak olamaz.
Hayatınıza sahip çıkın, henüz can bedendeyken!…

Sevgiyle ve aşkla kalın,
PDR / Davranış Bilimi Uzmanı / Regresyon Terapisti
Kartal ÖZAL

Bir önceki yazımız olan Su-Büyük Gizem başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.