Varoluşun Anlamı ve Hayat Amacımızın Keşfi

VAROLUŞUN ANLAMI VE HAYAT AMACIMIZIN KEŞFİ

hayatinanlamiKendinizi, içinizde olanı, doğallığınızı bozmadan her zaman ortaya koyabiliyor musunuz?
Varoluşçu psikolojide otantik varoluş; “Kişinin, sosyal çevresinin egemenliği altına girmeden, sahip olduğu potansiyeli kullanmasıyla mümkündür.”
“Otantik varoluş” üç öğeyi kapsar;
Kişinin,
(a) sahip olduğu gerçek potansiyeli fark etmesi ve sergilemesi,
(b) görünürün altındaki duygularını fark etmesi ve ifade etmesi,
(c) görünürün altında isteklerin fark etmesi ve ifade etmesidir.

Otantik varoluş demek, kişinin, görünürün altında var olan iç güçlerini, potansiyellerini, zihinsel kapasitesini, duygularını, isteklerini fark etmesi ve bunları aslına uygun olarak yaşama dökmesi demektir. İçimizdeki öz ben?i keşfetmek ve davranışa dönüştürmek otantik yaşamak demektir.

Varlığa anlam aramak doğuştan gelen bir ihtiyaçtır. Kendini sorgulayan insan, sorgulamanın sonucunda bir takım açmazlara düşer. Her birey var oluşuna anlam arayışıyla birlikte sorgulamaları sonucunda bir takım sorulara ve sonuçlara ulaşmaktadır. Varoluşuna anlam arayan insanın cevaplamaya çalıştığı temel beş soru şöyle sıralanabilir:

1. Hayatın anlamı nedir?
2. Geleceği bilmek ve belirlemek mümkün müdür?
3. Ölümden başka bir hakikat var mıdır?
4. Kaderimizin sorumluluğu kime aittir?
5. Hayatta yalnız mıyız?

Bütün bu gerçekleri yürekten kabul eden, bunu ruhuna sindiren güçlü bir benlik yapısıyla bu dünyadaki bilemediğimiz yolculuğumuzu var olmak için geçirebiliriz. Hedeflerden değil, süreçlerden oluşan bir anlayışı ruhumuza egemen kılabiliriz. Bu eğitim tüm bu sorulara ışık tutacak, kişinin yaşamının sorumluluğunu bilinçli olarak ele alacak bir bakış açısını katılımcılara kazandırmak için hazırlanmıştır.

EĞİTMEN

Kartal ÖZAL

PDR / Davranış Bilimleri Uzmanı / Regresyon Psikoloğu

SÜRE……………………………………6 saat

TARİH…………………………………..Belirlenebilir

SAAT……………………………………10:00-17:00 arasında

YER………………………………………Belirlenebilir

EĞİTİM ÜCRETİ ………………….Merkezimizden bilgi alınız.

U Y A R I

HumanİST Akademi tarafından düzenlenen etkinlikler, workshoplar, seminerler ya da danışmanlık hizmetleri yalnızca bireysel gelişim yolculuğunuzda sizleri bilgilendirmek, potansiyelinizi açığa çıkartmak, kendinize ve çevrenize daha yararlı bir birey olmanıza aracılık etmek; özetle hayatınızın kalitesini artırmak amaçlıdır. Hiçbir etkinlik, workshop, seminer ya da danışmanlık hizmeti bir hastalık tanısı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz.

Siz de “Varoluşun Anlamı ve Hayat Amacımızın Keşfi Eğitimi” hizmetimizden faydalanmak istiyorsanız bize 0533 272 39 22 numaralı telefondan ulaşabilir ya da info@humanistakademi.com adresine yazabilirsiniz.