Kurban Modundaki Hayatın Bütünsel Regresyonu ve Kurbanı Özgürleştirmek

kurban moduBelki de en çok karşılaşılan kanca duygulardan biri; Suçluluk. Kendine ya da başkalarına acımak, yani “kurban psikolojisi”. Bu iki tehlikeli duygu, birbirini tetikler. Sizin bilinçaltınızda vicdan azabı ve suçluluk hislerine meyil varsa, birisinin size kendini zavallıymış gibi göstermesi, sizi adeta bir emir kuluna çevirebilir.

Kurban rolünü oynayanlar etraflarındaki insanların enerjilerinden beslenir. Ayrıca hemen hepsi kullanılmaya son derece elverişlidir.
“Ben çok iyi niyetliyim, o yüzden herkes beni üzüyor.”
“Ben çok seviyorum, o yüzden herkes beni terk ediyor.”

Kurban rolünü seçen kişi, kendini “zayıf, güçsüz, aciz, başkalarına muhtaç” hissedebilir veya öyle hissettirerek, “Ben yapamıyorum, beceremiyorum” diyerek sorumluluktan kurtulur. İşyerlerinde bunun karşılığını “Bütün işler bana kaldı”, “Bu kadar işi ben nasıl yapacağım”, “Yeterli değilim, işimden olabilirim” gibi cümleler kuran çalışanlarda görülebilir.

– Şiddet (saldırganlık) kişinin kendisine yönelik olarak tezahür ediyorsa,
– Kişi kendisini değersiz, önemsiz, yetersiz veya bir hiç olarak görüyor, başkalarını memnun etme ihtiyacı daima kendi ihtiyaçlarından önce geliyorsa,
– Bedenine sağlıksız beslenerek, hareket ettirmeyerek zarar veriyor, sağlığını (varlığını) önemsemiyor, sıkça hastalanıyorsa,
– Bulimia, anoreksia, obezite, hızlı kilo verme/ alma gibi yeme bozuklukları yaşıyorsa,
– Alkol, reçeteli ilaçların ya da yasadışı, uyuşturucu / uyarıcı maddelerin bağımlısı ise,
– Kendisini acımasızca yargılıyor, suçluluk ve utanç içinde kendisini ve başkalarını affedemiyorsa,

kişi kurban modunun etkisindedir.

Gördüğünüz gibi “kurban modu” başta kendi yakın çevremiz olmak üzere, sıkça karşılaşılan bir profildir. Bu çalışma “kurban modu” taşıyan insanları özgürleştirerek, kendilerini gerçekçi olarak değerlendirebilmelerine, öz değerlerini fark etmelerine, yeterlilik duygusu geliştirmelerine, hayatla barışık bireyler olmaları yolunda ilerlemelerine katkı sağlayabilecek çok özel uygulamalar içermektedir.

Kartal ÖZAL

PDR / Davranış Bilimi Uzmanı / Regresyon Psikoloğu

SÜRE…………………………………..Yaklaşık 2 saat

TARİH………………………………….Haftanın her günü

SAAT…………………………………..10:00-12:00-16:00-18:00

EĞİTİM ÜCRETİ……………………Merkezimizden bilgi alınız.

U Y A R I

HumanİST Akademi tarafından düzenlenen etkinlikler, workshoplar, seminerler ya da danışmanlık hizmetleri yalnızca bireysel gelişim yolculuğunuzda sizleri bilgilendirmek, potansiyelinizi açığa çıkartmak, kendinize ve çevrenize daha yararlı bir birey olmanıza aracılık etmek; özetle hayatınızın kalitesini artırmak amaçlıdır. Hiçbir etkinlik, workshop, seminer ya da danışmanlık hizmeti bir hastalık tanısı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz.

Siz de HumanİST “Kurban Modundaki Hayatın Bütünsel Regresyonu ve Kurbanı Özgürleştirmek” hizmetimizden faydalanmak istiyorsanız bize “0533 272 39 22” numaralı telefondan ulaşabilir ya da info@humanistakademi.com adresine yazabilirsiniz